dzisiaj jest: 11 grudnia 2019. imieniny: Waldemar, Damazy
wersja polska 
A+ A-
Urząd Gminy Głowaczów Rynek 35
26-903 Głowaczów
tel. +48 (48) 623-10-75
e-mail: wojt@glowaczow.pl
Kwesta na rzecz ratowania zapomnianych pomników

Prośba o wsparcie - Komitet Społeczny "Nasze Dziedzictwo"

 

Kolejne kroki podjęte w celu renowacji zabytkowych pomników

 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Komitet Społeczny „Nasze Dziedzictwo” odbył pierwsze rozmowy i spotkania dotyczące renowacji zabytkowych pomników. Przyszła pora na kolejne prace związane z odbudową. Przy sprzyjającej pogodzie i pomocy pracowników z Wydziału Referatu Wodociągów i Kanalizacji Gminy Głowaczów, zabrane zostały przez panią konserwator części nagrobków, które poddane zostaną fachowej i skrupulatnej rekonstrukcji. W pierwszej kolejności renowacji poddany zostanie pomnik w Brzózie p. Janiszewskiej
oraz pomnik w Głowaczowie Konstantego Boskiego. Dzięki współpracy
i życzliwości Pana Wójta J.G. Małaśnickiego, część prac zostanie wykonana przez pracowników Wydziału Referatu Wodociągów i Kanalizacji Gminy Głowaczów,
za co bardzo dziękujemy.

Niestety ostatnio zapowiedziana kwesta z przyczyn pogodowych nie mogła się odbyć. Niemniej jednak zachęcamy Państwa do wspierania naszej inicjatywy. Z uwagi na fakt, że koszt takich prac jest dosyć wysoki i przewyższa zebrane przez nas dotychczas środki, będziemy organizować kolejne kwesty. Zachęcamy Państwa do wspierania naszej inicjatywy, a za dotychczas przekazane datki serdecznie dziękujemy.

Komitet społeczny „Nasze Dziedzictwo”

II Kwesta na rzecz ratowania zapomnianych pomników - 1 kwietnia 2018 r.

Ruszyły prace związane z renowacją zabytkowych nagrobków w Głowaczowie i Brzózie. W pierwszej kolejności ogrodzone zostały najbardziej narażone na degradację mogiły. Komitet społeczny
„Nasze Dziedzictwo” jest również po pierwszych ważnych rozmowach
z konserwatorem zabytków, podczas których ustalony został naprawczy plan działania. Wystąpiono po pozwolenia na podjęcie prac, jak również opracowywane są projekty renowacji nagrobków.

Zebrane datki podczas I Kwesty w kwocie 7050,66 zł , jak się okazuje są kroplą w morzu, na potrzeby realizacji zamierzonego projektu. W związku z czym zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą ponownego wsparcia naszej inicjatywy. Kolejna zbiórka odbędzie się podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych, tj. 1 kwietnia, kwestować będziemy po Mszach Świętych , które odbędą się o 8.30 i o 10.00.

Liczymy na Państwa cegiełkę, liczy się każda złotówka.

Dziękujemy – Komitet Społeczny „Nasze Dziedzictwo”

Podsumowanie I Kwesty

7 050,66 zł – taką kwotę zebrano na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Głowaczowie i Brzózie. Kwestę przeprowadził Komitet Społeczny „Nasze Dziedzictwo”. Organizatorzy akcji dziękują wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w zbiórkę pieniędzy, wspierali nas: Zastępca Wójta Gminy Głowaczów Krzysztof Postek, Magdalena Konopka UG Głowaczów, Barbara Tarczyńska – Radna Gminy Głowaczów.  Szczególne podziękowania składamy uczniom PSP w Głowaczowie i Brzózie, uczniom Gimnazjum w Głowaczowie, Brzózie i Ursynowie, rodzicom, strażakom z OSP w Lipie oraz OSP w Głowaczowie.

Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona na terenie Gminy Głowaczów, wynik traktujemy jako duży sukces. Ogromne podziękowania dla wszystkich darczyńców – ludzi dobrej woli.

Zebrane środki przekazane w całości zostaną na odrestaurowanie najbardziej zagrożonych zniszczeniem nagrobków.


Fotorelacja ze zbiórki- TUTAJ

  W terminie od 29 października do 5 listopada bieżącego roku na terenie Gminy Głowaczów, zostanie przeprowadzona pierwsza kwesta publiczna organizowana przez Komitet Społeczny „Nasze Dziedzictwo” (nr zbiórki 2017/3267/KS – więcej informacji: zbiórki.gov.pl). Środki pochodzące ze zbiórki zastaną w całości przeznaczone na odnowę zabytkowych pomników na cmentarzu w Głowaczowie           i Brzózie.

Koordynatorem akcji jest Komitet społeczny pod patronatem Gminy Głowaczów, powołany w składzie: Gabriela Nikorzewska, Katarzyna Stępień, Daria Brodowska, który powstał z inicjatywy P. Krzysztofa Postka. Osoby zaangażowane w organizację zbiórki: Magdalena Konopka, uczniowie PG w Głowaczowie, PSP i PG w Brzózie, PG w Ursynowie, druhowie OSP Głowaczów, OSP Brzóza i OSP Lipa.

Celem komitetu jest nie dopuszczenie do degradacji nagrobków, które mają wartość historyczną dla Gminy Głowaczów. Są mogiłami szlachetnych rodów takich jak: Boscy, Ostroróg, Dobieccy, Dunin-Wąsowicz, właściciele majątków wsi Leżenice, Głowaczów, Lipa, Bobrowniki oraz zasłużonych w Brzózie - Janiszewskich.

Zbiórka zostanie przeprowadzona w miejscach publicznych, w szczególności na terenie cmentarzy, przez odpowiednio oznaczonych wolontariuszy. Datki pieniężne zbierane będą w formie kwesty do puszek.

Jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzana w naszej gminie, w związku z tym szczególnie zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

Pytania do Burmistrza Odpowiedzi Burmistrza
Wójt Gminy Zaprasza:
Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00
<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA
     
&